אדריכלות ובניה בישראל

פורום מומחים >> שמאות, מיסוי נדל"ן
מתן מענה בנושאי נדל"ן/ מקרקעין: חוקי מקרקעין, מיסוי נדל"ן, מיסוי מקרקעין, שמאות.

האתר מוגש בחסות:

למד עוד על חסויות באתר


היעוץ ניתן ע"י יעקב צפריר, עו"ד ושמאי מקרקעין.

הרחבת דירה ישנה, ממ"ד והיטל השבחה
פורסם על-ידי: togu
תאריך: 03/02/2008 02:24

אני מתגורר בבניין ישן וברצוני להרחיב את דירתי "הצידה" בדומה למה שעשה השכן שמתחתי. ההרחבה היא של כ- 45 מ"ר ואצל השכן היא כוללת ממ"ד של כ-10-11 מ"ר עם שני קירות חיצוניים. כמו כן ברצוני להצמיד לדירתי את הגג המשותף שמעליה באמצעות בניית מדרגות ומבואה מינימלית (פחות מ-40 המ"ר שהעיריה מאפשרת) ברצוני לשאול:

1. האם המטראז' שתופס הממ"ד שאוסיף מחושבים לי בכל הנוגע להיטל ההשבחה או שמא עליהם אני פטור מהיטל זה?

2. משיטוטים באינטרנט מצאתי מספרים רבים הנוגעים לשאלה מה שטח ההרחבה המקסימלי הפטור מהיטל השבחה. אם כך, למי שמרחיב את דירתו היום ומתכוון לגור בה מעל 4 שנים בעצמו מה מגבלת המטראז' הרלוונטית לקבלת פטור מהיטל השבחה (או דחיה ופטור בשל מגורים של יותר מ-4 שנים): 110 מ"ר (עפ"י תקנות התכנון והבניה (תשלום היטל השבחה על הקלה בדירת מגורים), התשמ"א-1981)? 120 מ"ר? 140 מ"ר? 160 מ"ר (עפ"י תיקון 53)? אין כל הגבלה (עפ"י תיקון 53 שביטל את הגבלת השטח והופשר משנת 2002)?  אחר?

3. האם המטראז' של ממ"ד שנכלל בשטח ההרחבה נכלל בחישוב המטראז' לצורך המגבלה (אם קיימת) שבשאלה 2?

4. האם שטח הגג המשותף שמצמידים לדירה (הגג השטוח והלא בנוי עצמו ולא השטח הבנוי שמוסיפים לגג) נכלל בחישוב המטראז' לצורך המגבלה (אם קיימת) שבשאלה 2? מדובר בעיריה המאפשרת להרחיב עד 40 מ"ר על גבי גג משותף כפוף להסכמת 75% מהדיירים.

5. האם השטח שבונים על גג המוצמד לדירה נכלל בחישוב המטראז' לצורך המגבלה (אם קיימת) שבשאלה 2 (בניגוד למשל להרחבה "הצידה" כלומר באותו מפלס עם הדירה)? אם כן, האם כולו או בחלקו (למשל, ללא השטח שמעל המדרגות המובילות מהדירה לגג וכו')? מדובר בעיריה המאפשרת להרחיב עד 40 מ"ר על גבי גג משותף כפוף להסכמת 75% מהדיירים.

6. האם בחישוב המטראז' לצורך המגבלה (אם קיימת) שבשאלה 2 נכנסים רק שטחים שמרחיבים בפועל או גם שטחים שניתן להרחיב אך אינם מנוצלים בינתיים? למשל, אם מרחיבים את הדירה X מ"ר "הצידה" (כלומר באותו מפלס עם הדירה) ומותר להרחיבה גם Y מ"ר למעלה בהצמדת הגג המשותף אבל מנצלים את X המ"ר "הצידה" ורק Z מ"ר (פחות מ-Y) על הגג - איזה שטח יחושב לצורך בחינת הפטור מהיטל השבחה: המטראז' המקורי ועוד X ועוד Y? המטראז' המקורי ועוד X ועוד Z? אחר?

7. אם אני בוחר להרחיב רק על הגג (ויותר מהשטח המינימלי המחייב בניית ממ"ד בהנחה שיש מינימום כזה) ולא "הצידה" האם עדיין אהיה מחויב בבניית ממ"ד למרות שאין שום ממ"ד באף אחת מהקומות בשטח שמתחת לגג הנ"ל? האם (ואם כן כיצד) זה אפשרי מבחינה טכנית?

8. איך נהוג לחשב את התשלום לשכן שמתחת על השימוש בתשתית ההרחבה שמעליה אני בונה? אם דרישתו מוגזמת האם יש דרך לחייבו להגיע להסכמה בסכום סביר? אם לא - האם ניתן לעקוף אותו ע"י בניית עמודים ותשתיות משלי לצידי ההרחבה שלו?תודה מראש!
נערך 1 פעמים. נערך פעם אחרונה ב 03/02/08 14:24 בידי togu נושא צפיות המחבר/ת פורסם
 
הרחבת דירה ישנה, ממ"ד והיטל השבחה
4192 togu 03/02/08 14:24
  1913 יעקב צפריר, שמאי מקרקעין 03/02/08 14:52
  1743 togu 03/02/08 15:06
  1838 יעקב צפריר, שמאי מקרקעין 03/02/08 15:20


לצערנו, מטעמי אבטחה, יש להירשם לפני פירסום הודעה בפורום.
אנא לחצו על התחברות והרשמו כעת!
                                                                               כל הזכויות שמורות ©  אדריכלות ובניה בישראל
האתר משנה את פניו בקרוב!

מרכז ההדרכה אשר פועל בהתנדבות יעבור בקרוב לפלטפורמה חדשה ומתקדמת, עם המון פיצ'רים חדשים. תן לנו חסות לכך וזכה בתודתנו ובחשיפה נאה. פרטים בקרוב...