אדריכלות ובניה בישראל

מרכז הדרכה פתוח

חתימת שכן להיתר בנייה בית דו משפחתי

בשיתוף פעולה עם:

6 posts / 0 new
התגובה האחרונה
מתן86
לא מחובר
נצפה לאחרונה: לפני 6 שנים 5 חודשים
הצטרפ/ה: 18/12/2011 - 03:05
חתימת שכן להיתר בנייה בית דו משפחתי
גירסה להדפסהSend by email

אנחנו גרים בבית דו משפחתי והשכן שלנו מעוניין לבנות. השכן שאל אותנו כבדרך אגב אם אנו "מסכימים" לאפשר לו לבנות ואמרנו לו ש:כן. אכן באו למדוד את החלקה המשותפת של הבתים והמודדים נכנסו לגינה שלנו לצורך כך. כל תוכניות הבנייה שלו כבר קיימות(זה מעין דף ענק כזה שמפרט את התוכנית, את החומרים וכו'). מסתבר שלצורך הבנייה שלו יש "להפוך את הגינה שלנו" ולפריד ביובים (בגלל שהביובים של שני הבתים מתנקזים יחד לביוב השכונתי) מה שאומר שיש "לפרק" את הריצוף שלנו בגינה, ולהשיבו למצב הראשוני. השכן אמר שזה בסדר, והוא ישיב את הכל לקדמותו(ואם תהיה בעיה נוכל לפנות לערייה/אליו) כשהשכן ראה שאנחנו קצת מהססים, הוא פנה אלינו אחרי כחודש, איכשהו סגר הכל, ואמר ש"בסוף לא צריך לעשות ביוב נפרד"(כלומר לא צריך להפוך את הגינה שלנו) וכעת צריך רק את החתימה שלנו. הוא בא מרוצה ובטוח להחתים אותנו וביקש שנחתום. וזה גרם לנו להסס. אז ביקשנו זמן לחשוב על זה אחרי שנתייעץ עם גורמים. אחרי קצת לחץ עלינו, הביא לנו את התוכניות "לישון עליהן לילה ולהחליט". הסתכלנו בתוכניות, וראינו שבניגוד לדבריו,יש מעין חיבור לביוב שלנו ולבנייה העתידית שלו. בנוסף, החתימה שביקש מאיתנו היתה כך שהוא עצמו הוסיף שורה מסודרת בכתב ידו הפרטי עם מקום לת.ז ושם, וזה המקום שביקש שנחתום! *ואילו בתוכנית היה בכלל מקום אחר בכתב דפוס בו אנו אמורים לחתום) הרגשנו מרומים והחלטנו לא לחתום. אנחנו לא בטוחים אם באמת שינו את עניין הביוב או לא שינו (בתוכנית שהביא לנו לחתימה נראה בבירור קו ביוב חדש שמאלץ פירוק המרצפות שלנו בחצר) ואם נצליח להוכיח ששיקר אותנו. השכן נמצא בבית שלו כ5-6 שנים, ואנחנו פה מזה 15 שנים. מרגע שהוא נכנס לדירה ילדיו עושים הרבה רעש ושמים מוזיקה בשיא הווליום, דבר נוסף שגרם לנו להירתע מלאפשר לו "להשתקע" במקום או להאמין לו שמרגע שייבנו "הכל יהיה בסדר הילדים יעשו רעש בממ"ד החדש שיבנה בדירה, ולא בקיר המשותף דווקא". מה עושים, אם אנחנו לא רוצים לחתום? האם רק במקרה שבו הוא נכנס לגינה ומפרק את הריצוף שלנו יש לנו זכות שלא לחתום? האם יוכל לבנות גם ללא אישורנו? מתי "אפשר לסרב" כך שהשכן לא יוכל לבנות? תודה לתשובתך

מתן86
לא מחובר
נצפה לאחרונה: לפני 6 שנים 5 חודשים
הצטרפ/ה: 18/12/2011 - 03:05
תיקון השאלה:

על פי השרטוט יש ככל הנראה קשר(ולא הפרדה) בין הביוב בבנייה העתידית שלו לבין הביוב שלנו, שלעניות דעתי יחייב גישה לביוב שלנו לצורך ה"סידור" הזה

ארז מירב
התמונה של ארז מירב
לא מחובר
נצפה לאחרונה: לפני יום אחד שעה אחת
הצטרפ/ה: 12/05/2009 - 03:36
סירוב לחתום על תכניות שכן

שלום,
ראשית, יש להפריד:
- אם הבעיה היא בביוב- יש לתת את התכניות לאדריכל כלשהו ע"מ שיבדוק את העניין וימליץ על דרכי פתרון אפשריים שלא יפגעו בביוב שלכם. לעיתים, בשל צורת תכנון המגרשים, אין ברירה אלא לחבר ביובים.
- אם הבעיה בילדיו של השכן- לא ניתן בגין זה לא לחתום.
במידה ולא תחתמו, רשאי השכן לפנות לסעד משפטי, היות וזכויות הבניה על המקרקעין שלו נפגעו עקב סרובכם. אני מניח שבשלב ראשון ינסה להפעיל את תקנה 2א' בחוק התכנון והבניה המאפשרת לו לשלוח לכם בדואר רשום את התכנית לצורך מתן התנגדות בכתב תוך 30 יום.
בשלב זה, אם לא תצליחו לגשר לבד על עניין הביוב, יחליט לבד מהנדס המועצה אם הפתרון שהציע השכן עומד בסטנדרטים תכנוניים. אם כן, התכניות שלו יאושרו.
ניתן לגשת לוועדת ערר אח"כ.
קחו בחשבון שאם תעכבו לשכן את הבניה בטיעונים שגויים, אתם עלולים להיתבע על נזקיו.

בברכה,
ארז מירב, מנהל הפורום
עורך אדריכלות ובניה בישראל
יועץ לנושאי תכנון ובניה
 

מתן86
לא מחובר
נצפה לאחרונה: לפני 6 שנים 5 חודשים
הצטרפ/ה: 18/12/2011 - 03:05
תודה על התשובה המהירה, והמשך...

האם חובתינו לאפשר ליזם/מהנדס כניסה לגינתנו בשביל הבנייה שלו?
כלומר, אם אכן יש צורך לסדר הביוב דרך הגינה שלנו, האם חובתינו לאפשר כניסת המהנדס/יזם לשטח שלנו ולסדר את הביוב? ואם אנו לא מעוניינים בכך? אין זו השגת גבול?
ומה לכך שהשכן העלים מענינו את עניין הביוב ובלבד כי רצה שנחתום?

דבר נוסף, האם אנו אמורים "לשבור את הראש" עם הערייה במקרה שיש בעיה בביוב שמא זו חובתו של השכן לעמוד מאחורי הבנייה שלו? בסופו של דבר זו עלולה להיות בעיה עבורינו אם תהיינה תקלות, ואנו לא מעוניינים לחתום על תקלות עתידיות ולשבור את הראש בעתיד. ה"עיקשות" שלא לחתום נובעת בעיקרה מכך שהשכן מעוניין להציב חדר ממ"ד במקום מרכזי מאוד(כניסת הבית) ולשם לחבר את הביוב שלנו(לדבריהם הילד שלהם יעבור לגור בחדר זה וכשישים מוזיקה היא לא תפריע כביכול) אנו חוששים מאוד שזה יחמיר את המצב ולא ישפר אותו כדברהם.

כמו כן, במעט הזמן שהיה לנו להסתכל(השכן "לחץ" שנחתום ונחזיר לו מהר את התוכניות) ראינו שיש מדרגות סמוכות לקיר המשותף, גורם נוסף שעלול מאוד להפריע למנוחתינו.
חשוב לציין שאנו לא שכנים קנטרנים, וכבר הסברנו לשכנים את הבעיה העיקרית(ביקשנו מהם כמה ימים נוספים לחתום כדי להתייעץ עם מהנדס והם לחצו עלינו לחתום) עד כה באמת חשבנו על פתרונות אך לא מצאנו.

ושאלה אחרונה וחשובה לא פחות: האם זכותינו לקבל עותק מהתוכניות, מי אמור לשלם על כך?

תודה,
מתן

ארז מירב
התמונה של ארז מירב
לא מחובר
נצפה לאחרונה: לפני יום אחד שעה אחת
הצטרפ/ה: 12/05/2009 - 03:36
חתימת שכנים

זכותכם לבקש פרק זמן סביר להתייעצות. מה זה סביר? להערכתי עד 14 יום. על השכן לתת לכם את התכנית לכל פרק זמן זה. צילום נוסף יחול עליכם.
במידה ויוחלט ע"י הוועדה המקומית על סידור ביוב מסויים, חובתכם לאפשר לבעלי המקצוע לפעול, תוך הבטחה בכתב כי החצר תושב לקדמותה.. באפשרותכם לוודא זאת ע"י יעוץ מעו"ד.
לעניין ה"העלמה": לא מחובתו של השכן לבאר את התכנית היות ואין הוא איש מקצוע. זו חובתכם, וזה חלק מהמגבלות של בית משותף.
לעניין הצבת הממ"ד: קשה לי להאמין שהוועדה תמנע ממנו בניית ממ"ד איפה שהוא רוצה, רק בגלל טענות על רעש הילדים. אני יודע שקשה לחיות עם רעש, אבל אין זה מתפקידה של הוועדה להתייחס לזה. יש רשויות לאכיפת חוקי הרעש והמנוחה.
לסיום: אתם לא חייבים להמשיך לחיות ליד מקור רעש. שכנים מרעישים הם סיוט. תחשבו על פתרון יצירתי: פשוט למכור, ולקנות משהו חדש שיכניס גם קצת אנרגיה חדשה וטובה לחייכם. לא חייבים תמיד לנצח במאבקים, החיים קצרים מדי.

בברכה,
ארז מירב, מנהל הפורום
עורך אדריכלות ובניה בישראל
יועץ לנושאי תכנון ובניה
 

מתן86
לא מחובר
נצפה לאחרונה: לפני 6 שנים 5 חודשים
הצטרפ/ה: 18/12/2011 - 03:05
אני מודה לך על התשובה המקצועית והעניינית

יום נעים,
מתן

מודעת גוגל

.


אינדקס

חדש!
אינדקס הבניה בישראל עולה לאוויר בימים אלו בגרסת הרצה.
העסקים שירשמו לאינדקס בתקופת ההרצה, ימשיכו להתפרסם ללא עלות עם סיום הפיתוח.

 

כיצד אוסיף את העסק שלי לאינדקס העסקים?

1. ראשית, בצע הרשמה קצרה  ומהירה לאתר (או כניסה במידה ונרשמת בעבר).

2. לאחר מכן,  לחץ כאן ליצירת כרטיס עסק. 

3. לאחר שסיימת, ביכולתך לקדם את כרטיסך למקום בולט בדף הראשי. לפרטים נוספים לחץ כאן.

החסות לאתר באדיבות:

בונדקס

athome