אדריכלות ובניה בישראל

מרכז הדרכה פתוח

ארז מירב | יעוץ סטטוטורי לתכנון ובניה

גירסה להדפסהSend by email
מספר רישוי: 
ה-26319
איזורי פעילות בארץ: 
תחומי עיסוק: 

ליווי ישובים בתהליכים סטטוטורים הקשורים לתכנון ובניה:

 

ליווי תב"עות

כידוע, התווית תכנית מתאר באופן נכון תוביל לתוצאה חשובה מאין כמוה. תכנית שלא משקפת נאמנה את הצרכים עלולה להיות בכיה לדורות. ניהול התהליך כולל ליווי של הישוב מול המתכננים ומול הקהילה: החל משלב גיבוש הפרוגרמה, תוך מתן מענה לצרכים דמוגרפיים וכלכליים, דרך הגעה להסכמות קהילתיות במפגשים סביב שולחנות עגולים ועד למעקב אחר הטמעת ההנחיות בתקנון, בתשריט ובנספחים השונים תוך קביעת לוחות זמנים למתכננים.
 

הסדרת בתים משותפים בקיבוצים

מעבר להתחייבות של הקיבוץ לרמ"י לרישום הבתים המשותפים בטאבו, כתנאי למימוש השיוך ע"פ החלטות 692/751, ישנו גם העניין הכלכלי והחברתי: בית משותף שאין לו תקנון ותשריט עם הצמדות ברורות הוא נכס נחות מבחינה קניינית (אי אפשר לקבל משכנתא, ערך נדלנ"י נמוך), וכזה שגורם לסיכסוכי שכנים. ניהול התהליך כולל גישור בפועל בין השכנים לגבי החצרות המוצמדות והתפתחות הבניה העתידית, "תפירת" תקנון לכל מבנה וניסוחו ע"פ תקנות הרשם, הכנת תרשימים מנחים לצורך תשריטי החלוקה, בדיקת תשריטי החלוקה וליווי ההגשה לרשם.

 

הסדרת חוקיות מבנים שנבנו לפני 1965 ואחרי

בקיבוצים ומושבים שיתופיים רבים קיימים מבנים כאלה, מסיבות היסטוריות. אי הסדרה שלהם מונעת פיתוח עסקי למבנים ציבוריים וגורמת לשלל בעיות במבנים פרטיים (בעת שיוך, תוספת בניה או לקיחת משכנתא). ישנו תהליך סטטוטורי שמאפשר את הסדרתם והוא כולל חקירת תצא"ות, השגת תצהירים רשמיים ממרכז למיפוי ישראל, עבודת מטה מול פיקוד העורף והועדה המקומית לתכנון ובניה.

 

חידוש תשתיות- אגש"ח

תהליך חידוש התשתיות הישוב (מים וביוב), בין אם הוא נכפה עלינו או כצורך השעה, כרוך בהיטלים גבוהים שמוטלים על האגש"ח ע"י המועצה האיזורית. בעבודה נכונה ניתן הוריד משמעותית את ההיטלים הנגבים עבור הקרקע והמבנים ומדובר במליוני שקלים. העבודה מתבצעת ע"י סקר איתור וסימון מבנים קרקעות שעונים על הגדרות ספציפיות לביטול חיוב. לאחר מכן מבוצעת עבודת מטה מול מחלקת הגביה במועצה עד לאישור סופי.

 

ליווי תכנוני כולל, ארוך טווח

הגדרת פונקציה קבועה- "מתכנן הישוב" כמשרת אמון של המנכ"ל, ע"ב שעות עבודה או ריטיינר חודשי.  מתן מענה שוטף ומיידי לכל צרכי התכנון של הישוב-  יעוץ בנושאי תבעות, פרצלמות, חידוש והקמת תשתיות והרחבות, פרוגרמות לחידוש או הקמת מבנים בבעלות הישוב, ויעוץ שוטף בכל הנושאים שעולים על הפרק בועדת תכנון. מינוי כזה נערך מתוך ראיה של חשיבות "בנק הידע" שנצבר ופועל לטובת הגוף לאורך ציר הזמן.

 

אודותי:

אני עוסק בתחום האדריכלות מאז שנת 1997, מאז הוסמכתי במכללת תל-אביב. בשנת 2005 הקמתי את המיזם החברתי- "אדריכלות ובניה בישראל" architecture.org.il. זהו מרכז הדרכה אינטרנטי שאוסף ומציג את כל החוקים, התקנות והמפרטים בתחומי התכנון והבניה בישראל, ונותן מענה לעשרות אלפי פניות במסגרת הפורומים השונים בו. כיום אני העורך הראשי ואחראי על היעוץ בפורום אדריכלות שם. מרכז ההדרכה זכה בתואר "מלאכים ברשת" הניתן ע"י איגוד האינטרנט הישראלי לגופים הפועלים לתועלת הציבור.

במסגרת הסטודיו שלי "אדריכלות אחרת" ביצעתי תכניות מתאר, תכניות בינוי, מבני ציבור, מסחר ומבני מגורים. כיום, אני מתמקד ביעוץ ונותן שירותים לגופים ציבוריים ועסקיים בתחומים המשיקים לתכנון הכפרי-קיבוצי. בשעותי הפנויות אני משמש כנציג כפר הנשיא במליאת המועצה, נציג המליאה בוועדה המקומית לתכנון ובניה, חבר ועדת תקשורת במליאה, ויו"ר ועדת תכנון בכפר הנשיא.

 

אשמח לספק כל מידע נוסף בדוא"ל: erez@architecture.org.il

 

צור קשר עם העסק

שאלת אבטחה:
האתגר הבא נועד לוודא שהפנייה שלך אמיתית, כדי למנוע משלוח דואר זבל לבעל העסק.
כתובת אתר האינטרנט של העסק: 

מודעת גוגל

.


אינדקס

חדש!
אינדקס הבניה בישראל עולה לאוויר בימים אלו בגרסת הרצה.
העסקים שירשמו לאינדקס בתקופת ההרצה, ימשיכו להתפרסם ללא עלות עם סיום הפיתוח.

 

כיצד אוסיף את העסק שלי לאינדקס העסקים?

1. ראשית, בצע הרשמה קצרה  ומהירה לאתר (או כניסה במידה ונרשמת בעבר).

2. לאחר מכן,  לחץ כאן ליצירת כרטיס עסק. 

3. לאחר שסיימת, ביכולתך לקדם את כרטיסך למקום בולט בדף הראשי. לפרטים נוספים לחץ כאן.

החסות לאתר באדיבות:

בונדקס

athome