אדריכלות ובניה בישראל

מרכז הדרכה פתוח

שיטות בניה: מפרטים והמלצות

מדור זה מכיל מפרטים טכניים, הסברים מקיפים ומאמרים בנושאים הקשורים לאיטום, בניית המבנה, מערכות המבנה ואביזריו. במסגרת זו תמצאו תכנים בנושאי בניה, בידוד, איטום ותיקון ליקויי בניה.
התכנים המקובצים במדור זה נכתבו ע"י יועצים ובעלי מקצוע מתחומי השיפוץ והבניה השונים. התכנים נבדקו ע"י המערכת, ונמצאו מתאימים לאמנת האתר.

סיווגי משנה

 • צביעת בתים
  מומחי אתר "טוב תודה"

  אחת מעבודות הריענון האהובות ביותר היא צביעת הבית. אין כמו להיכנס לבית רענן, נקי, שמדיף ריח של צבע חדש ושמעניק תחושת אור ומרחב. מאחר ומדובר בעבודה פשוטה וזולה יחסית, שיכולה לעשות פלאים למראה הבית ולשדרג אותו בקלות ובמהירות, היא לא נחשבת מאיימת במיוחד ורבים מעדיפים לבצע אותה באופן עצמאי, ללא עזרה של בעל מקצוע.

   

  שיש
  מומחי b144

  שיש הוא אחד מסוגי האבן הטבעית הבולטים והנפוצים ביותר בשימוש. מחירו לא נמוך, אבל הוא קשיח מצד אחד, ונח לעיבוד – מצד שני. בכתבה הבאה נסקור את סוגי השיש הנפוצים, והשימושים המומלצים להם.

  צביעת אמבטיה
  יוסי סילבס, יועץ צביעה

  כמה פעמים נתקלתם בבעיות צבע שנוצרו דווקא בחדר האמבטיה? סביר להניח שלא פעם אחת. צביעת חדר האמבטיה מציבה בפני המשפץ מספר אתגרים ולכן יש להתייחס אליה בצורה שונה לחלוטין בהשוואה לצביעת דירה.

   

 • בניה בשיטת "בית תרמי"
  דני רייטר- יועץ לבניה מתקדמת

  למגוון שיטות הבניה הצטרפה לאחרונה שיטת הבניה של "בית תרמי": בתוך תבניות קלקר מוקשח, אשר עוצב ותוכנן ביחוד למטרה זו, מניחים בקלות ברזלי זיון- ללא טפסנות או קשירות- ויוצקים בטון. התוצאה: קיר חזק מהרגיל, מהיר לבניה וזול יחסית.  וחשוב לא פחות- המקדם התרמי הגבוה הופך את השיטה ל"בניה ירוקה" המעניקה חיסכון בהוצאות החימום והקירור של המבנה.

  טיח
  גבי פייר, יועץ איטום

  תיקוני בטון, טיח וכד' מחייבים התייחסות מיוחדת.  מהי ההכנה הדרושה למשטח טרם היישום? מהי תערובת המליטה הנכונה? באיזה אופן תתבצע העבודה?  ומה לגבי אשפרת הבטון?

  בידוד תרמי
  יגאל ברגמן, מהנדס

  מהי הגדרתה של "הנוחות התרמית"?  כיצד ניתן לבודד את המעטפת החיצונית בפני חום וקור?  מהם החומרים השונים ובמה הם נבדלים?  מהי "ההתנגדות התרמית"?

 • נזילה מהתקרה של השכן
  מומחי "טוב תודה"

  לא נעים להיפגש עם שכן זועם בחדר המדרגות, וגרוע לא פחות לסבול מעובש, לחות וריח ביוב שחודרים מהצנרת הלקויה שלו. אז מה עושים כשהתקרה מטפטפת מתחת למרפסת השכן? מי יישא בהוצאות התיקון והנזקים – הקבלן, השכן או חברת הביטוח? ומה עושים כשהשכן מתכחש לבעיה?

   

  יריעות איטום
  יועצי "קומשוב" מישורים

  יריעות איטום הן אחת הדרכים הבטוחות והיעילות ביותר במניעה והגנה מפני דליפה של נוזלים. היריעות, אשר מתחלקות לשלושה סוגים עיקריים, מיוצרות מחומרים מתקדמים ביותר אשר מנצלים משקל סגולי נמוך עם איכות איטום גבוה.

  עם זאת, כדי לנצל באופן מקסימלי את יכולתן של היריעות יש לבצע בחירה מושכלת והתאמה נכונה בין היריעה לסוג העבודה הנדרשת ולהקפיד על עבודה מקצועית ואיטום נכון.

   

  איטום
  גבי פייר, יועץ איטום

  מהן בעיות האיטום המיוחדות למבנים טרומים?  מהי ההשפעה על המבנה? כיצד להתגונן בפני תיקון חלקי ולקוי? מהו אופן הביצוע המומלץ?

  גג מרוצף
  גבי פייר, יועץ איטום

  הפתרון היחידי לטווח ארוך הנו הרמת הריצוף, אך בטווח הקצר ניתן גם כן לבצע תיקונים. מהו המפרט הכולל לביצוע עבודה זו? לכמה זמן יעיל התיקון?  מדוע אין לבצע "מבחן הצפה" בסיום?

  רטיבות בתקרה
  גבי פייר, יועץ איטום

  איתור נזילות ממקור המצוי מתחת לריצוף קיים יכול להיות עניין מתסכל ביותר. מהם, בכל זאת, "כללי הזהב" למציאת המקור הנכון? היכן הן נקודות התורפה העיקריות? האם שימוש במצלמה תרמית יכול לעזור?

 • חשמל
  דורון טרייביש, יועץ

    כיצד לוודא תאימות מערכת החשמל לתקן? על אילו נקודות כדאי להתעכב במהלך התכנון? מה כדאי לוודא עם הקבלן המבצע? כיצד מחברים את המבנה לתשתיות?

  בית חכם
  רועי בהרל, מהנדס מערכות

  מהי טכנולוגיית ה- PLC-BUS?  מהן היתרונות שלה לעומת מערכות קודמות? כיצד המערכת עובדת? מהי החשיבות של תקשורת דו כיוונית?

  בית חכם
  אורן לוי, יועץ

  מהן הטכנולוגיות המסורתיות?  מהי ההשפעה על איכות החיים? כיצד מבוצעת השליטה? איזה תסריטי פעולה אפשריים? וכמה עולה התענוג?

 • בניה ירוקה
  ארז מירב, עורך האתר

  התקן לבניה ירוקה למגורים מובא כאן בגרסה חדשה ומורחבת.  התקן יעמוד לבחינה מחודשת ע"י המשרד לאיכות הסביבה בכל שנתיים על מנת לשמור על עדכניותו ולשם הטמעת עדכונים מהשטח.
   

  גגות ירוקים
  אבישי נווה, מהנדס בניין

  מה ההבדל בין גגות "קרים" לגגות "ירוקים"? מה היתרונות שבהקמת גג "ירוק" המכוסה בצמחייה? כיצד לבצע גג "ירוק" כך שיאריך ימים?

  בניה מקש/ אדמה
  אבישי נווה, מהנדס בניין

   מהם היתרונות בבניה מחבילות חציר?  מהן השיטות הקיימות לבניה? מהן תכונותיו התרמיות והאקוסטיות?  ומה לגבי סכנת השריפה?

  לבני בוץ
  אבישי נווה, מהנדס בניין

  מהם יתרונות הבניה מבוץ? מהן השיטות המוכרות? כיצד מכינים את לבני הבוץ? כיצד תבוצע הבניה הלכה למעשה?

  בניה ירוקה
  אבישי נווה, מהנדס בניין

  כיצד לחסוך בהוצאות האנרגיה של המבנה? מהו התקן הישראלי לבידוד? כיצד לנצל את השמש? וכיצד יתוכננו חומרי המעטפת?

מודעות

.


חדש!

אינדקס הבניה בישראל עולה לאוויר בימים אלו בגרסת הרצה.
העסקים שירשמו לאינדקס בתקופת ההרצה, ימשיכו להתפרסם ללא עלות עם סיום הפיתוח.

כיצד אוסיף את העסק שלי לאינדקס העסקים?

1. ראשית, בצע הרשמה קצרה  ומהירה לאתר (או כניסה במידה ונרשמת בעבר).
2. לאחר מכן,  לחץ כאן ליצירת כרטיס עסק.
3. לאחר שסיימת, ביכולתך לקדם את כרטיסך למקום בולט בדף הראשי. לפרטים נוספים לחץ כאן.

Subscribe to שיטות בניה: מפרטים והמלצות