אדריכלות ובניה בישראל

מרכז הדרכה פתוח

חוקי תכנון ובניה, תקנות, תקנים

במדור זה קובצו - ע"י המערכת וע"י המשתמשים - חוקים, תקנות וניירות עמדה הקשורים במישרין ובעקיפין לנושא התכנון והבניה. חלקם עברו עריכה מתוך כוונה להקל את הבנתם.

 • חוקי התכנון והבניה: תמצאו את החוק ותקנות במלואן, מדריך לכשלים בחוק, הבהרות לגבי הקלות/ שימוש חורג, התנגדויות ועוד
 • תקנות תכנון משלימות: תקנות פיקוד העורף לממ"דים, בטיחות אש, הוראות למתקנים סניטריים, נוהל מבא"ת, תקנים ועוד

החוקים והתקנות המובאים להלן אינם מהווים ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינם חסינים מטעויות והשמטות ואין להסתמך עליהם לשם ביצוע פעולה כלשהי, ללא ייעוץ משפטי מתאים.

סיווגי משנה

 • תיקון 116 לחוק תכנון ובניה
  ארז מירב, עורך האתר

  תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה שאושר בכנסת באפריל 2017, משנה את כללי המשחק בין הועדה המקומית לתכנון ובניה ובין בעלי קרקע בין אם הם פרטיים או תאגידיים. במיוחד חלה החמרה עם נושאי משרה בתאגידים העלולים למצוא את עצמם עם הרשעה פלילית.

  תקן לרוחב דלת
  ארז מירב, עורך האתר

  מתכננים דלת כניסה ראשית או דלת פנים לבית מגורים או מבנה ציבורי? חשוב לדעת מה קובע החוק לגבי הרוחב המינימלי. המדריך הבא נותן לכך תשובות, וכן משלים את הידע גם לגבי חוקי הנגישות הקיימים לגבי רוחב הדלתות.

  פיצול בית או דירה
  ארז מירב, עורך האתר

  רבות נכתב על הצורך בפיצול דירות ובתים צמודי קרקע, כחלק מפתרון למשבר הדיור. אז מה אומרת הצעת החוק שאושרה? מתי היא תיכנס לתוקף? האם ניתן לפצל כל נכס בכל מקום? כל התשובות במדריך הבא.

  גודלם של חלקי הבניין
  נערך ע"י ארז מירב, עורך האתר

  מהו רוחבה המינימלי של דלת כניסה לדירה? מהו גודלו המינימלי של חדר שינה? מהו האיוורור המינימלי הדרוש לחדר שירות? מה נחשב לתאורה טבעית תקנית בחדר מגורים?

  תקנות מדרגות תקנות התכנון והבניה

  מה הן מידות הרום והשלח התקניות של מדרגה? מה עם מאחז היד? מה מספר המדרגות המותרות במהלך אחד? מה נחשב כשיפוע תקני ברמפה (כבש)? - מדריך זה נועד לעזור הן למתכננים, בבואם להגיש בקשה להיתר בניה, והן למי שבונה את ביתו ומעוניין לבדוק האם התכנון תקין.

 • מעקה למרפסת תקן

  רבות הן השאלות בדבר תכנון נכון של מעקה, בין אם הוא במדרגות, במרפסת או בגג. מתי צריך להתקין מעקה? מה אומר התקן לגבי מעקה זכוכית? ומה הגובה הדרוש במעקה מדרגות?המאמר הבא יסביר בדיוק מה אומרות התקנות, ומה מכילים התקנים. תכנון נכון ימנע סכנה וימנע עיכובים באישור האכלוס.

   

  עריכה: ארז מירב

  תקנות הנגישות החדשות קובעות את צרכי הנגישות של מבנים חדשים באופן ברור. מאמר זה ישפוך אור על נגישות מבני מגורים חדשים וכן יעסוק בפתרונות נגישות לבניינים קיימים.

  מנהל עבודה
  עו"ד אברהם אלטלף

  במקרה בו מתרחשת תאונה במקום בו מבוצעות עבודות, ואדם נפצע או אף נהרג, עלולים האחראים לביצוע העבודות להיות מואשמים בהליך פלילי באחריות לגרימת חבלה או לגרימת מוות ברשלנות, עבירות עליהן ניתן להטיל עונשי מאסר וכן לתשלום פיצויים, בסכומים של מאות אלפי שקלים ואף יותר מכך. מי הם האחראים? היזמים? הקבלנים?

   

  דלת זכוכית
  ארז מירב, עורך האתר

  כיום, גובר השימוש בזכוכית לצרכים שונים במבנה: מעקות, מחיצות פנימיות וחיצוניות, ושימוש נרחב בחלונות עם מפתחים גדולים. חשוב להתקין את הזכוכית הנכונה במקום הנכון, ע"מ למנוע פציעות, נפילות ואסונות אחרים.

  חוק חוזה קבלנות

  מהן החובות והזכויות הבסיסיות של הקבלן והמזמין?  מה קובע החוק במצב בו נתגלה פגם במבנה? מה אם הקבלן אינו מצליח לתקן את הפגם? ומה לשון החוק במצב בו הלקוח מסרב לשלם?

מודעות

.


חדש!

אינדקס הבניה בישראל עולה לאוויר בימים אלו בגרסת הרצה.
העסקים שירשמו לאינדקס בתקופת ההרצה, ימשיכו להתפרסם ללא עלות עם סיום הפיתוח.

כיצד אוסיף את העסק שלי לאינדקס העסקים?

1. ראשית, בצע הרשמה קצרה  ומהירה לאתר (או כניסה במידה ונרשמת בעבר).
2. לאחר מכן,  לחץ כאן ליצירת כרטיס עסק.
3. לאחר שסיימת, ביכולתך לקדם את כרטיסך למקום בולט בדף הראשי. לפרטים נוספים לחץ כאן.

Subscribe to חוקי תכנון ובניה, תקנות, תקנים