אדריכלות ובניה בישראל

מרכז הדרכה פתוח

הגדרה ל"מבנה המשמש למגורים"

5 posts / 0 new
התגובה האחרונה
daniel
לא מחובר
נצפה לאחרונה: לפני 14 שנים חודש אחד
הצטרפ/ה: 19/10/2007 - 15:01
הגדרה ל"מבנה המשמש למגורים"
גירסה להדפסהSend by email

שלום רב,

ברשותי 30 דונם של קרקע חקלאית. הקרקע שייכת למשפחה בטאבו ואיננה של המנהל. לפני כשנתיים הקמתי במקום סככה חקלאית מפולשת ומחסן חקלאי (30 מ"ר). הכל הוקם באישור ועל פי חוק.

לאחרונה ביצעתי מספר עבודות במחסן: ריצוף, ארונות אחסון, כיור, מקלחון קטן הפועלים על מי השקייה (לא מי שתיה) וכיריים עם בלון גז קטן. כל הדברים משמשים אותנו לעבודת השדה. להתנקות אחרי העבודה, לחמם אוכל המובא לשדה. אין אנו מתגוררים במקום.

המבנה איננו מחובר לחשמל, מי שתיה, ביוב או כל תשתית אחרת. אין בו ריהוט שינה או כל מוצר חשמלי.

לפני מספר ימים הופיע אצלי פקח של הועדה המחוזית וטען שהתקבלו תלונות על כך שהמבנה משמש כמגורים. הפקח דרש להיכנס למבנה כדי לצלם. הסברתי לו שזה חייב להיעשות בתיאום מראש ולא בזמן שאני מעביר במקום פעילות. הוא הבין זאת אך הודיע לי שיחזור.

האם אני עובר על החוק בצורה כלשהי? לא הצלחתי בשום מקום למצוא הגדרה ברורה של מה זה מבנה המשמש למגורים. האם קיימת הגדרה כזו או שמדובר בדעה הסובייקטיבית של הפקח?

תודה מראש,

דניאל 

archiuser
לא מחובר
נצפה לאחרונה: לפני 15 שנים 3 חודשים
הצטרפ/ה: 10/08/2006 - 21:00
מבנה מגורים או מחסן חקלאי ?

שלום,
עיון בתקנות התכנון והבניה מראה את ההגדרות הבאות:

"מבנה חקלאי" – חממה ובית צמיחה, בית אריזה, מחסן חקלאי, סככה לכלים חקלאיים, סככה לאחסנת חומרי אריזה, מבנה ומיתקן לגידול בעלי חיים למעט לול ורפת וכן בית קירור, מבנה שירות וכל מבנה אחר הנדרש במישרין לקיום פעילות חקלאית ועל פי היקף הפעילות החקלאית במקום ובלבד שהמבנים אינם מחייבים סילוק שפכים;

"דירה" - מערכת חדרים בעלת כניסה נפרדת המיועדת למגורי אדם, לרבות חדר מגורים, מטבח וחדר שירות שלה, ויכול שתכלול פרוזדור, אולם כניסה ומרפסת; 

אין לראות בנוסחים הללו כ"אורים ותומים" והשימש בפועל הוא זה שלעיתים שקובע.
אני יכול להבין מדוע נחשד המבנה כמשמש למגורים. אני מציע לך לפרק את התוספות המצביעות על שימוש אדם, (אשר במילא סותרות את תוכן היתר הבניה המקורי) ולהזמין את הפקח לביקורת חוזרת.

בברכה,
ארז מירב,
עורך  "אדריכלות ובניה בישראל"  
בעל הסטודיו "אדריכלות אחרת"
שירותי יעוץ: עריכת תוכן, ניהול תוכן, ניהול פרוייקטים לאתרי אינטרנט. 

erez@architecture.org.il

daniel
לא מחובר
נצפה לאחרונה: לפני 14 שנים חודש אחד
הצטרפ/ה: 19/10/2007 - 15:01
Re: מבנה מגורים או מחסן חקלאי ?

ראשית, אני מודה לך על התשובה המהירה. 
ברצוני לציין שהאדריכל שעבדנו איתו אמר לנו שאין בעיה להתקין במחסן כיור או מקלחון. מרבית המחסן מלא בצינורות השקייה וחומרי שונים ואינני מבין מדוע הפקח טוען שזה משמש למגורים, כאשר בפועל הוא באמת לא מיועד למגורים אלא לעבודת השדה היומיומית.
אינני רוצה לעבור על החוק בשום צורה, אך מן הצד השני חבל לי לפרק את התשתית שכבר בניתי. האם יש בידיי עוד אפשרויות להימנע מפירוק הכיור והמקלחון?
אני מודה לך שוב על העזרה המקצועית,
שבוע טוב,
דניאל

archiuser
לא מחובר
נצפה לאחרונה: לפני 15 שנים 3 חודשים
הצטרפ/ה: 10/08/2006 - 21:00
התאמה להיתר בניה

שלום,
ככלל, נסה להפוך את המקום לכמה שפחות "מגורים" וכמה שיותר "מחסן"...סה"כ מדובר כאן בשיכנוע של הפקח. אילו היה מדובר בדירת מגורים- אין בעיה להוסיף כיור ומקלחון, או כיריים, ללא עדכון היתר הבניה, אך כיוון שמדובר ב"מחסן"- יש לנקוט במידת השקיפות הראויה. בכל מקרה- אל תפרק את התשתית- רק את האבזרים.

בברכה,
ארז מירב,
עורך  "אדריכלות ובניה בישראל"  
בעל הסטודיו "אדריכלות אחרת"
שירותי יעוץ: עריכת תוכן, ניהול תוכן, ניהול פרוייקטים לאתרי אינטרנט. 

erez@architecture.org.il

אילן ברייר
לא מחובר
נצפה לאחרונה: לפני 10 שנים 11 חודשים
הצטרפ/ה: 08/12/2010 - 15:50
הגדרת מבנה חקלאי

ארז שלום

ציינת כי בתקנות התכנון והבניה ההגדרה של מבנה חקלאי הינה :"מבנה חקלאי" – חממה ובית צמיחה, בית אריזה, מחסן חקלאי, סככה לכלים חקלאיים, סככה לאחסנת חומרי אריזה, מבנה ומיתקן לגידול בעלי חיים למעט לול ורפת וכן בית קירור, מבנה שירות וכל מבנה אחר הנדרש במישרין לקיום פעילות חקלאית ועל פי היקף הפעילות החקלאית במקום ובלבד שהמבנים אינם מחייבים סילוק שפכים;

נתקלתי בבעיה בה מהנדס הוועדה טוען שלא יוכל לאשר מבני שרות חקלאיים הכוללים, בית אריזה לפרחים מחסן לציוד מישקי, מקרר, שרותים וחדר אוכל לעובדים בחקלאות.
מבדיקה שערכתי נראה לי שהגדרה שאתה ציינת מופיע אך ורק בתקנות המיוחדות שתוקנו עבור מפוני חבל עזה, האם ידוע לך באם הגדרה כזו מופיע גם בתקנות כלליות אחרות ? אם לא האם לדעתך הגדרה זו תופסת גם לגבי מבנים חקלאים בכל קרקע חקלאית.

תודה
אילן

מודעות

.


חדש!

אינדקס הבניה בישראל עולה לאוויר בימים אלו בגרסת הרצה.
העסקים שירשמו לאינדקס בתקופת ההרצה, ימשיכו להתפרסם ללא עלות עם סיום הפיתוח.

כיצד אוסיף את העסק שלי לאינדקס העסקים?

1. ראשית, בצע הרשמה קצרה  ומהירה לאתר (או כניסה במידה ונרשמת בעבר).
2. לאחר מכן,  לחץ כאן ליצירת כרטיס עסק.
3. לאחר שסיימת, ביכולתך לקדם את כרטיסך למקום בולט בדף הראשי. לפרטים נוספים לחץ כאן.