אדריכלות ובניה בישראל

מרכז הדרכה פתוח

מסתור כביסה

נותני חסויות לאתר:

4 posts / 0 new
התגובה האחרונה
מאיההה
לא מחובר
נצפה לאחרונה: לפני 6 חודשים יום אחד
הצטרפ/ה: 26/11/2019 - 20:22
מסתור כביסה

שלום,

בשנים האחרונות יש "אופנה" חדשה של הפיכת מסתור הכביסה למסתור של דוד וצינורות.

אני גרה בדירה חדשה מקבלן שבה המקום המיועד לתליית כביסה מלא בצינורות (כולל חנוכיית מים ואפילו צינור גז) וכמובן דוד. באופן כזה, לא ניתן לתלות כביסה כלל ואנו נאלצים לסחוב את הכביסה למרפסת שמש ולחיות כמו חורנים. המרפסת שמש נמצאת מול דלת הכניסה לדירה, כך שכל מי שנכנס לבית, יכול לראות את התחתונים והחזיות תלויים על מתקן הכביסה.

כל חיי גרתי בדירות חדשות מקבלן, האחרונה נרכשה בשנת 2008 ושם מסתור הכביסה אכן שימש לכביסה והיה חף מכל צינור ודוד למעט צינור המזגן שאני התקנתי בצורה אסתטית, כך שלא הייתה שום בעיה.

 אני מעוניינת להבין האם זו גזירת גורל וכך ייראו פני הדברים בכל הדירות בארץ גם בעתיד. מי מאשר את המחדל הזה ומדוע? ותמורת מה?

ושאלה נוספת לגבי התכנון האדריכלי של הדירה. אצלינו בדירה, האסלה ממוקמת מול מכונת הכביסה באזור השירות. האם אין פיקוח של שום גוף על תכנון אדריכלי לקוי? אני לא מדברת על תכנון שמסכן את הדיירים אלא על תכנון של ערבוב מין בשאינו מינו? מה הקשר בין אסלה לבין מכונת כביסה? למה הן צריכות להיות אחת מול השנייה באזור השירות? זה כמו לשים אסלה במטבח, גם שם אין קשר בין הדברים.

בקיצור, אני שואלת האם כל קבלן יכול לעשות ככל העולה על רוחו ואין פיקוח של אף ועדה על תכנון של דירה וביטול מסתורי כביסה? מה צריך לעשות או לקרות כדי שיחזירו את מסתורי הכביסה לדירות?

תודה

ארז מירב
התמונה של ארז מירב
לא מחובר
נצפה לאחרונה: לפני 49 דקות 17 שניות
הצטרפ/ה: 12/05/2009 - 03:36
מסתור כביסה

מסתור הכביסה, בהעדר התייחסות בתקנות התכנון והבניה, הופך עם הזמן למקום מסתור לדודים ומזגנים. זה נובע מהמעבר למייבשים ולדרישות הועדות להסתרת אלמנטים כמו מנוע מזגן ודוד.

קיים תקן 5100 לעניין מסתורי הכביסה אך יש לרכוש את התקן ממכון התקנים ע"מ לדעת מה שנקבע בו. זהו אחד מהכשלים של ריכוזיות התקנים במכון התקנים, גוף ציבורי שמקיים רק את עצמו ולא את הצרכנים.

על פניו, התקנת מזגן/ דוד בתוך מסתור הכביסה עלולה לפגום בכמות הכביסה אותה ניתן לתלות. לכן, רוב הקבלנים מתקינים את המזגן/ דוד בתחתית המסתור, על רצפת הבטון. אם התקינו אחרת, ניתן:

א. לפנות למומחה לליקוי מבנים שיעריך אם נגרם לכם נזק בכך, ואז לתבוע תיקון הליקוי

ב. לפנות אל הועדה המקומית לתכנון ובניה אשר אישרה את מסתור הכביסה הזה, ואת המזגן/ דוד בתוך מסתור הכביסה (מסתבר שזו דרישה של כל הועדות!) בשאלה האם כאשר אישרו זאת, קבעו את גובה המזג/ דוד (אם לא- ישנה כאן התרשלות של הועדה) או לקחו בחשבון את התקן לגבי גובה המסתור הנדרש.

בברכה,
ארז מירב, מנהל הפורום
עורך אדריכלות ובניה בישראל
יועץ לנושאי תכנון ובניה
 

מאיההה
לא מחובר
נצפה לאחרונה: לפני 6 חודשים יום אחד
הצטרפ/ה: 26/11/2019 - 20:22
תודה על התשובה

אבל מה עם כל הצינורות של חנוכיית המים ואפילו צינור גז? המסתור מפוצץ בצינורות מעבר לצינורות של הדוד והמזגן. האם זה גם משהו שאמור לעבור אישור של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה? האם הכרחי שתהייה חנוכיית מים ולמה היא חייבת להיות דווקא בקיר של תליית הכביסה? הרי יש 4 קירות למסתור הכביסה...

ארז מירב
התמונה של ארז מירב
לא מחובר
נצפה לאחרונה: לפני 49 דקות 17 שניות
הצטרפ/ה: 12/05/2009 - 03:36
מסתור כביסה

הועדות לתכנון ובניה אינן נכנסות בעובי הנושאים האלה בעת בדיקת היתר הבניה, ואולי חבל שאינן. זה נובע מכך שאין קוד בניה בארץ כמו בארה"ב למשל. היחיד שיכול לעזור לכם זה יועץ לביקורת מבנים וליקויי בניה שיכין חוו"ד שנפגם השימוש במסתור הכביסה. אם קיים במפרט הרכישה של הדירה "מסתור כביסה" ולא ניתן לעשות בו שימוש כמסתר אמיתי לכביסה, הרי לכאורה היתה כאן הטעיה ע"פ חוק המכר. אם יועץ לליקויי בניה יאשר זאת, ניתן לגשת לעו"ד ולתבוע את הקבלן.

בברכה,
ארז מירב, מנהל הפורום
עורך אדריכלות ובניה בישראל
יועץ לנושאי תכנון ובניה
 

מודעת גוגל

.


אינדקס

חדש!
אינדקס הבניה בישראל עולה לאוויר בימים אלו בגרסת הרצה.
העסקים שירשמו לאינדקס בתקופת ההרצה, ימשיכו להתפרסם ללא עלות עם סיום הפיתוח.

 

כיצד אוסיף את העסק שלי לאינדקס העסקים?

1. ראשית, בצע הרשמה קצרה  ומהירה לאתר (או כניסה במידה ונרשמת בעבר).

2. לאחר מכן,  לחץ כאן ליצירת כרטיס עסק. 

3. לאחר שסיימת, ביכולתך לקדם את כרטיסך למקום בולט בדף הראשי. לפרטים נוספים לחץ כאן.

החסות לאתר באדיבות:

/